Športová výživa a skúsenosti s ich predajcami

19.11.2022

Ako pokročilý cvičenec som mal dostatok možností preveriť rôzne výživové doplnky a ich účinok. Zároveň mám ale dostatok skúseností s internetovými obchodmi predávajúcimi tieto produkty. Prečítaj si zopár osobných skúseností aby si sa dozvedel kde a čo sa oplatí nakúpiť.

Existuje nespočetné množstvo produktov, ktoré podľa marketingových informácií majú zázračné účinky. Schudneš s minimom námahy a popri tom naberieš 5 kg svalovej hmoty za jeden mesiac. Aj keď je to krásna predstava, v reálnom živote to tak nefunguje. Nakupuj preto len produkty, ktoré majú dlhodobými štúdiami potvrdený účinok. Ak sa jedná o darček, tak sa oplatí vybrať len to najlepšie.

1. Proteín

Jeden z najdôležitejších doplnkov na budovanie svalovej hmoty. Pokiaľ je možné vyberaj srvátkový proteín (anj.- whey protein). Jedná sa o produkty vyrobené šetrnými technologickými postupmi z mlieka. Podľa obsahu bielkovín ich môžeme rozdeliť na srvátkový koncentrát (35 - 89%) - vhodný pre začiatočníkov, srvátkový izolát (90-95%) - najlepší proteín pre pokročilých kulturistov s vysokými nárokmi a nakoniec srvátkový hydrolyzát (95-99%) - najkvalitnejšie vyrobený proteín s vysokým obsahom bielkovín, je predtrávený a tým je lepšie využiteľný pre organizmus.

2. Kreatín

Vedecky a aj osobne potvrdený účinok. Produkt vyrábaný z hovädzieho mäsa s nasledovnými účinkami:

  • pomôže zväčšiť svalovú hmotu a silu,
  • zvyšuje anaeróbnu výdrž,
  • pomáha pri regenerácii svalov.

3. Vitamíny, magnézium, zinok, kĺbová výživa...

Bohužiaľ až po osobnej nepríjemnej skúsenosti som prestal podceňovať tieto produkty. Pre aktívneho športovca sa jedná o nevyhnutnosť a najdôležitejšiu zložku stravy zo spomínaných troch bodov. Pri extrémnom výdaji energie telo nedokáže získať všetky potrebné zložky zo stravy a preto je nutné dopĺňať ich vo forme tabletiek alebo nápojov. 

Čo sa týka internetových obchodov, tak moja najlepšia skúsenosť bola s nasledovnými:

1. Kompava

Slovenský producent s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti výživových doplnkov. Pre mňa jednoznačne TOP obchod čo sa týka kvality produktov a aj prístupu. Jeden krát bol síce zaslaný nesprávny produkt - moja reklamácia bola ale vyriešená veľmi promptne a ku mojej spokojnosti. Osobne som skúšal produkty kreatín, aminokyseliny a tiež proteín. 

2. Neonutrition

Ďalší slovenský výrobca s TOP kvalitou produktov, ktoré sú 100% kontrolované. Produkty môžeš pozrieť tu

3. Gymbeam

Obchod s obrovským množstvom produktov, kde si každý nájde niečo pre seba. Cenovo jeden z najprijateľnejších internetových obchodov. Sám som sa zo začiatku vyhýbal produktom so značkou Gymbeam. Po ich odskúšaní som bol ale veľmi príjemne prekvapený. Kvalitou aj chuťou sú na vysokej úrovni, pričom cenovo sú veľmi výhodné. 

5. MyProtein

Spoľahlivý predajca s množstvom kvalitných produktov. Teraz môžeš využiť zľavový kód SKDOGNET48 vo výške až 48%

6. Protein.sk 

Určite treba skúsiť...