Ako vybrať kávovar

30.11.2022

Ako vybrať vhodný kávovar nie je pre laika ľahká záležitosť. Prečítaj si naše odporúčania pred nákupom.

Typy kávovarov 

Existujú tri hlavné typy domácich kávovarov, o ktorých by si mal vedieť: 

1. "Bean to cup" 

Tie bývajú najdrahšie, ale pre znalcov kávy, ktorí hľadajú kontrolu a kvalitu, sú vhodnou investíciou. Hlavnou výhodou stroja na prípravu kávových zŕn je, že je vybavený mlynčekom zabudovaným do stroja. Takže, ako už názov napovedá, sú schopné extrahovať kávu zo zŕn za pár minút, čo vedie k bezkonkurenčnej čerstvosti. Ich použitie je prekvapivo jednoduché a väčšinu úloh vykonajú jediným stlačením tlačidla - vďaka čomu sa stanú kráľmi pohodlia pri hľadaní kávy v baristickej kvalite u teba doma. Vstavané mlynčeky redukujú kávové zrná na usadeninu, z ktorej môže prístroj extrahovať chuť na prípravu espressa. Zvyčajne budeš mať väčšiu kontrolu nad premennými, ako je veľkosť nápoja, sila kávy a čas extrakcie, takže sa môžeš pohrať s receptom na espresso tak, aby vyhovoval tvojim osobným preferenciám. Väčšina sa dodáva aj s automatickým napeňovačom mlieka.

2. "Espresso" 

Espresso kávovary majú tendenciu vyzerať ako miniatúrne verzie tých, ktoré vidíš v kaviarňach. Podobne ako stroje na kapsle čerpajú arómu z kávovej usadeniny, ale tentoraz sú uvoľnené a pred tým, než budú pripravené na extrakciu, bude potrebné ich odmerať a udusiť. Môže to trvať o niečo dlhšie ako pri iných prístrojoch, no premení proces prípravy kávy na väčší zážitok a vďaka lahodným výsledkom sa mimoriadne úsilie oplatí. Ak chceš pripraviť kávu zo zŕn a získať čo najvyššiu úroveň čerstvosti, ako pri strojoch na prípravu zŕn na šálku, budeš musieť investovať do elektrického mlynčeka na kávu. V opačnom prípade si môžeš vopred namletú kávu vyzdvihnúť vo svojom obľúbenom obchode alebo v najbližšom supermarkete a použiť ju so zariadením. Espresso kávovary sú tiež dobrou voľbou, ak uprednostňuješ rad mliečnych nápojov alebo fantazijné učenie "latte art" vďaka ich parnej dýze. A prichádzajú s množstvom ďalšieho príslušenstva, vrátane kanvičky na napenenie mlieka, portafiltra, tampera a vymeniteľných filtrov.

3. "Pod" 

Kávové automaty sú tvojou najlepšou stávkou na rýchlu a jednoduchú rannú kávu. Vyrábajú jednorazové nápoje z mletých bôbov, ktoré sú uzavreté vo vnútri strukov alebo kapsúl. Tobolka sa umiestni do určenej štrbiny, potom sa veko stroja zatvorí a kapsula sa prepichne. Voda sa pretlačí cez usadeninu, aby sa extrahovala káva, a naleje sa panák. Kávovary sa ľahko používajú a poskytujú konzistentné výsledky, ale neposkytnú rovnakú úroveň kontroly nad tvojou kávou ako iné modely. Takže, ak hľadáš jednoduchú šálku a máš rád espresso, toto je tá správna voľba pre teba. Väčšina modelov obsahuje aj automatický napeňovač mlieka, ak túžiš po nápojoch na báze mlieka. 

Čo treba zvážiť pri kúpe 

Napeňovač mlieka 

Ideálne pre tých, ktorí milujú cappuccino, väčšina strojov sa dodáva s napeňovačom mlieka alebo má možnosť dokúpiť príslušenstvo na napenenie samostatne. Existujú tri hlavné spôsoby napenenia mlieka: 

Automatické napeňovanie: Stroje s automatickými napeňovačmi majú zvyčajne programy, ktoré umožnia napeniť mlieko alebo pripraviť cappuccino stlačením tlačidla. Dodávajú sa s uzavretou plastovou alebo sklenenou kanvicou, ktorá je odnímateľná, čo umožňuje jej ľahké čistenie. Niektoré kanvičky budú mať aj nastaviteľný výtok, ktorý dokáže naliať zohriate mlieko priamo do hrnčeka. 

Doplnok na napenenie: Sú podobné automatickým napeňovačom mlieka, ale bývajú oddelené od kávovaru. Ďalším kľúčovým rozdielom je, že ak chceš pripraviť mliečny nápoj, namiesto výberu prednastaveného programu budete musieť naliať kávu a napeniť mlieko ručne. Niektoré speňovacie príslušenstvo dokáže napeniť aj studené mlieko - ideálne pre ľadovú kávu. 

Parná tyčinka Používajú sa na komerčných strojoch v kaviarňach, tieto prútiky využívajú tlak pary na napenenie mlieka. Je to pravdepodobne najzložitejšia metóda naparovania mlieka, ale odmeňuje používateľov úplnou kontrolou nad textúrou ich mlieka. To vám umožní vytvoriť jemnú a lesklú mikropenu - ideálnu pre latte art. Najčastejšie sa nachádzajú na kávovaroch na espresso a často ich sprevádza nerezová kanvica na mlieko. Ak to nie je zahrnuté, môžete si ľahko vybrať od takých, ako sú John Lewis alebo Amazon.

Personalizácia Väčšina kávovarov typu bean-to-cup umožňuje nastaviť silu a veľkosť vašej kávy. Aj tieto nastavenia je možné uložiť, vďaka čomu si môžete znova a znova vybrať svoje obľúbené nastavenie kávy. Inteligentné ovládanie Niektoré drahšie kávovary sa pripájajú k aplikácii, takže si môžete pripraviť kávu bez toho, aby ste museli vstať z postele - za predpokladu, že máte v nádrži dostatok zŕn a vody a pod výlevkou je pripravený hrnček. Automatické čistiace programy Čistenie kávovaru môže byť trochu fuška, pretože existuje veľa častí, vrátane vnútorných, ktoré je zložité vyčistiť do hĺbky. Preto môže byť užitočný automatický čistiaci program, ktorý automaticky prepláchne celý systém. Dĺžka čistiaceho programu sa u každého stroja líši, pričom niektoré zaberú len šesť minút, iné budú potrebovať viac ako 20. Niektoré modely obsahujú aj špecializované čistiace programy pre napeňovač mlieka.